KontoBankowe.org
Bankowość internetowa - wygodne zarządzanie kontem bankowym

Bankowość internetowa to jedno z dobrodziejstw, jakie przyniósł nam XXI wiek. Polskie banki stopniowo wchodziły w nowoczesność i nie od razu zaczęły korzystać z rewolucji, jaką w naszym życiu przyniósł internet. Początkowo zarządzanie kontem bankowym przez internet było wprowadzane przez niektóre banki jako pewnego rodzaju eksperyment lub inicjatywa marketingowa, która jednakże oddzielona była od głównego zakresu działania banku. Jednym z pierwszych przykładów wdrażania nowych technologii do bankowości był mBank, który powstał jako internetowy oddział BRE Banku. Obecnie BRE Bank zmienił nazwę na mBank, a ta internetowa część banku jest obecnie jego zasadniczą częścią. Pokazuje to, jak przez ostatnie kilkanaście lat zmienił się rynek bankowy.

Co to jest bankowość internetowa? Jest to po prostu system informatyczny, który umożliwia klientowi dostęp do swojego konta bankowego przez internet. Wchodzimy na stronę banku, klikamy w link "Zaloguj" (lub inny link o podobnej treści), wpisujemy login i hasło, a czasem także jakiś dodatkowy kod zabezpieczający (niektóre banki stosują specjalne tokeny generujące jednorazowe hasła albo wysyłają jednorazowe kody SMS), po czym wchodzimy na nasze konto i widzimy nasze rachunki bankowe oraz inne produkty, które mamy w danym banku.

Za pomocą bankowości elektronicznej (ta nazwa jest stosowana zamiennie z nazwą "bankowość internetowa") możemy wykonywać większość operacji i czynności związanych z kontem bankowym, czyli np. zlecać przelewy, przeglądać historię rachunku, aktywować lub zablokować kartę, ustawić limity transakcji, założyć dodatkowe konto lub lokatę, wnioskować o kredyt itp. Zakres możliwości, jakie dają obecnie systemy bankowości internetowej jest bardzo szeroki i z pewnością jest to bardzo wygodne dla klienta. Dzięki bankowości internetowej możemy opłacać wszystkie swoje rachunki przez internet, jak również płacić za zakupy w internecie. W zasadzie można powiedzieć, że obecnie można zarówno założyć konto bankowe, jak też korzystać z niego bez odbywania nawet jednej wizyty w oddziale banku.


Chcesz łatwo i szybko założyć konto w banku przez internet?
Kliknij w logo wybranego banku, by zobaczyć jego ofertę:
     


Czy korzystanie z bankowości internetowej jest bezpieczne?
Jak ze wszystkim - jest to bezpieczne, o ile przestrzegamy zasad. Po pierwsze musimy trzymać w sekrecie dane logowania. Po drugie, musimy dbać o to, aby nasz komputer, laptop czy smartfon był wolny od wirusów i złośliwego oprogramowania. W szczególności nie należy wchodzić na podejrzane strony internetowe, otwierać załączników w mailach z nieznanych źródeł oraz mieć program antywirusowy. Za każdym razem wchodząc na stronę banku należy się upewnić, że adres tej strony jest poprawny i że zaczyna się on od przedrostka "https://" (ważna jest litera "s" w tym przedrostku, gdyż świadczy ona o tym, ze połączenie jest szyfrowane). Jeśli zachowujemy zasady bezpieczeństwa, co do zasady nie powinno nam się nic przydarzyć.
Banki ze swojej strony zachowują dość wysokie standardy bezpieczeństwa i ochrony danych. Powszechne wśród specjalistów jest przekonanie, że bankowość internetowa jest w polskich bankach na wysokim poziomie w porównaniu do banków z innych państw, w tym w krajach zachodnich. Dzięki temu bankowość elektroniczna stała się bardzo popularna i w zasadzie jest ona standardem w polskich bankach - praktycznie każdy poważny bank oferuje klientom dostęp do konta przez internet.

Dość istotnym elementem wzmacniającym bezpieczeństwo zarządzania kontem przez internet są tzw. hasła jednorazowe. Są to hasła, które zwykle przysyłane są SMS-em na telefon komórkowy klienta, choć w niektórych bankach przyjmuje się także inne rozwiązania (np. token generujący hasła lub listy haseł jednorazowych przesyłane zwykłą pocztą). Takie hasła są niezbędne do potwierdzania transakcji, np. zlecania przelewów, zamawiania nowych usług, aktywacji karty itp. Jest to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek sytuacji, w której ktoś przejąłby hasło i login klienta - wtedy nawet po wejściu na konto nie znając hasła jednorazowego do danej transakcji nie będzie on w stanie np. przelać pieniędzy na swoje konto.

Jak więc widać bankowość internetowa to bardzo wygodne rozwiązanie, zapewniające jednocześnie duży stopień bezpieczeństwa dla użytkownika.