KontoBankowe.org
Chcesz założyć konto oszczędnościowe przez internet? Prezentujemy ranking banków oferujących wysokie oprocentowanie dla twoich pieniędzy:

Konta oszczędnościowe - porównanie STYCZEŃ 2019

Getin Bank - konto oszczędnościowe 3,5%
Bezpłatne konto oszczędnościowe z promocyjnym oprocentowaniem dla nowych środków
Oprocentowanie w ramach promocji: 3,5% dla nowych środków do kwoty 200.000zł przez 3 miesiące
(promocje wysokiego oprocentowania dla nowych środków dotychczas były cyklicznie wznawiane)
Oprocentowanie standardowe po upływie okresu promocji lub dla środków innych niż nowe środki:
do 50.000zł: 0,85%, nadwyżka od 50.000zł do 100.000zł: 0,95%, nadwyżka od 100.000zł do 500.000zł: 1,05%, nadwyżka ponad 500.000zł: 1,25%
Prowadzenie konta oszczędnościowego: 0zł
Zwykły przelew przez internet: 0zł - pierwszy przelew w miesiącu kalendarzowym, 9zł - każdy kolejny przelew w miesiącu
Czy trzeba zakładać konto osobiste: Tak - Konto Proste Zasady
Konto Proste Zasady jest darmowe, jeśli raz w miesiącu wykonasz płatność kartą przypisaną do konta; w przeciwnym razie opłata 8zł/m-c
Zarządzanie kontem: przez internet (bankowość internetowa), przez telefon, w oddziałach
Jak założyć konto online: za pośrednictwem kuriera
Załóż konto oszczędnościowe przez internet


Bank BGŻ BNP Paribas - darmowe konto oszczędnościowe z Lokatą Bezkarną 3,5%
Zakładasz lokatę na 3 miesiące, która jest jak konto oszczędnościowe
- w każdej chwili możesz ją bezkarnie zerwać, nie tracąc odsetek
Na Lokatę Bezkarną wpłacasz kwotę od 1.000zł do 20.000zł - oprocentowanie 3,5% w skali roku przez 3 miesiące
Zakładasz jednocześnie darmowe konto oszczędnościowe BGŻ Optima - na to konto trafią środki z lokaty po jej zakończeniu lub zerwaniu
Na konto oszczędnościowe możesz także wpłacać dodatkowe środki
Standardowe oprocentowanie konta oszczędnościowego BGŻ Optima Smart: 0,7%
(w przeszłości bank cyklicznie organizował promocje wyższego oprocentowania dla "nowych środków")
Prowadzenie konta oszczędnościowego: 0zł   Zwykły przelew przez internet: 0zł
(przelew można wykonywać na jeden wskazany przez klienta "rachunek powiązany" w dowolnym banku w Polsce)
W miesiącu możesz wykonywać dowolną ilość darmowych przelewów z konta oszczędnościowego
Czy trzeba zakładać konto osobiste: NIE
Zarządzanie kontem: przez internet (bankowość internetowa), przez telefon, w oddziałach
Jak założyć konto online: za pośrednictwem kuriera lub przez przelew weryfikacyjny z innego banku
Załóż konto oszczędnościowe przez internet


Alior Bank - Konto Mocno Oszczędnościowe 2,7%
Darmowe konto oszczędnościowe z promocyjnym oprocentowaniem dla nowych środków
Oprocentowanie w ramach promocji: 2,7% dla nowych środków do kwoty 100.000zł przez 4 miesiące
(promocje wysokiego oprocentowania dla nowych środków dotychczas były cyklicznie wznawiane)
Oprocentowanie standardowe po upływie okresu promocji lub dla środków innych niż nowe środki: 0,89%
Prowadzenie konta oszczędnościowego: 0zł
Zwykły przelew przez internet: 0zł - pierwszy przelew w miesiącu kalendarzowym, 5zł - każdy kolejny przelew w miesiącu
Czy trzeba zakładać konto osobiste: NIE
Zarządzanie kontem: przez internet (bankowość internetowa), przez telefon, w oddziałach
Jak założyć konto online: za pośrednictwem kuriera lub przez przelew weryfikacyjny z innego banku
Załóż konto oszczędnościowe przez internet


Bank Millennium - konto oszczędnościowe Profit 2,7%
Bezpłatne konto oszczędnościowe z promocyjnym oprocentowaniem dla nowych środków
Oprocentowanie w ramach promocji: 2,7% dla nowych środków do kwoty 200.000zł przez 3 miesiące
(promocje wysokiego oprocentowania dla nowych środków dotychczas były cyklicznie wznawiane)
Oprocentowanie standardowe po upływie okresu promocji lub dla środków innych niż nowe środki: do 50.000zł: 0,6%, nadwyżka od 50.000zł do 100.000zł: 0,7%, nadwyżka od 100.000zł do 250.000zł: 0,9%, nadwyżka od 250.000zł do 500.000zł: 1,0%, nadwyżka ponad 500.000zł: 1,1%
Prowadzenie konta oszczędnościowego: 0zł
Przelew przez internet na konto osobiste: 0zł - pierwszy przelew w miesiącu kalendarzowym, 7,5zł - każdy kolejny przelew w miesiącu
Czy trzeba zakładać konto osobiste: Tak - Konto 360 stopni. Jest ono darmowe, jeśli raz w miesiącu wykonasz płatność kartą i na konto wpłynie przelew zewnętrzny min. 1.000zł/m-c, w przeciwnym wypadku opłata 8zł/m-c za konto i 7zł/m-c za kartę
Zarządzanie kontem: przez internet (bankowość internetowa), przez telefon, w oddziałach
Jak założyć konto online: za pośrednictwem kuriera lub przez przelew weryfikacyjny z innego banku
Załóż konto oszczędnościowe przez internet


Co to jest konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, który różni się od podstawowego rodzaju konta - tj. konta osobistego, zwanego często przez banki rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) tym, że konto ROR zwykle nie jest oprocentowane lub jego oprocentowanie jest bardzo niskie, tymczasem konto oszczędnościowe jest zawsze oprocentowane. Często oprocentowanie takiego konta jest wysokie, zwłaszcza w przypadku gdy bank prowdzi promocję np. dla nowych klientów lub dla klientów wpłacających tzw. nowe środki.
Drugą różnicą jest jednakże to, że środki zgromadzone na koncie osobistym (ROR) możemy zwykle swobodnie wydawać (standardem w bankach są darmowe przelewy przez internet), tymczasem konta oszczędnościowe posiadają zwykle pewne ograniczenia w zakresie przelewów wychodzących z konta. Klient posiada wprawdzie pełną swobodę wypłacania środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, ale najczęściej banki zastrzegają, że np. tylko jeden przelew z takiego konta w miesiącu jest darmowy, a każdy kolejny jest obciążony opłatą, która zwykle wynosi od 5 do 10 złotych.
Z kolei różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą bankową jest taka, że lokata jest zwykle otwierana na określony czas i jeśli klient zerwie ją przed czasem (wypłaci środki przed upływem jej terminu), zwykle traci wszystkie odsetki naliczone od dnia otwarcia lokaty. Tymczasem wypłata środków z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek naliczonych od dnia wpłaty środków do dnia ich wypłaty.

Co oznaczają "nowe środki" w ofertach kont oszczędnościowych?
Większość ofert wysokiego oprocentowania na kontach oszczędnościowych to oferty promocyjne dotyczące tzw. "nowych środków". W praktyce oznacza to, że banki chcą przyciągnąć do siebie pieniądze, które obecnie przechowywane są w innych bankach lub na aktywach niefinansowych. Zwykle w każdej akcji promocyjnej bank określa dzień, w którym oblicza tzw. saldo początkowe dla klientów, którzy są już klientami tego banku. W tym dniu obliczana jest kwota depozytów na rachunkach klienta i nowe środki to kwoty, które przewyższą stan konta z dnia obliczenia salda początkowego. Jak więc widać, aby skorzystać z takiej promocji, można być już klientem danego banku. Skorzystać z niej mogą oczywiście także nowi klienci, którzy dopiero teraz założą konto w danym banku (dla nich saldo początkowe wyniesie 0zł).
Tak więc jeśli nie masz jeszcze konta w danym banku, po prostu możesz założyć tam konto oszczędnościowe i wpłacić swoje oszczędności - wtedy na pewno będą one traktowane jako "nowe środki", więc będą objęte promocyjnym oprocentowaniem przez określony w regulaminie promocji okres.

Sprytne zarządzanie oszczędnościami
A co dzieje się po upływie promocji "na nowe środki"? Pieniądze zgromadzone na rachunku oszczędnościowym zostają objęte oprocentowaniem standardowym, które zwykle jest znacznie niższe niż to promocyjne. Wtedy warto założyć konto oszczędnościowe w innym banku i tam przenieść swoje oszczędności w ramach oferty "na nowe środki". Wtedy znów będziemy otrzymywać wysokie odsetki przez okres promocji (zwykle 3-4 miesiące). Gdy w tym drugim banku także skończy się okres promocji, jest bardzo prawdopodobne, że w pierwszym banku obowiązywać będzie już nowa promocja "na nowe środki", którą będziemy mogli zostać objęci, gdyż dzień obliczenia salda początkowego będzie prawdopodobnie wyznaczony w okresie, w którym krozystaliśmy z promocji w innym banku, a więc nasze pieniądze były poza tym pierwszym bankiem, dzięki czemu znów będziemy mogli startować z zerowym saldem poczatkowym i czerpać korzyści z promocyjnego wysokiego oprocentowania.
W taki sposób - przerzucając kwoty oszczędności z jednego banku do drugiego - możemy spokojnie korzystać z promocji i otrzymywać wysokie odsetki przez cały czas, o ile oczywiście nasze oszczędności nie przekraczają kwot granicznych w promocyjnych ofertach (jest to zwykle 100-200 tys. złotych). W takim przypadku bowiem trzeba zwykle założyć nieco więcej kont oszczędnościowych, aby móc przelewać pieniądze tak, aby z każdej złotówki "wycisnąć" wysokie odsetki na koncie oszczędnościowym.

Przelewy z konta oszczędnościowego
Konto oszczędnościowe można zasilać dowolną ilością przelewów, przy czym na koniec każdego dnia bank ustala aktualne saldo podlegające oprocentowaniu. A jak wygląda wykonywanie przelewów wychodzących z konta oszczędnościowego? Klient może wykonywać dowolną ilość przelewów wychodzących, jednak tylko w niewielu bankach wszystkie one będą bezpłatne. Większość banków ustala zasadę, wedle której tylko pierwszy przelew w danym miesiącu jest bezpłatny, a każdy kolejny kosztuje. Dlatego konto oszczędnościowe jest na pewno wygodniejsze od lokaty, bo daje dużo większą swobodę zarządzania pieniędzmi, a wypłata środków nie powoduje utraty odsetek, jednak wypłaty te warto planować, aby nie wykonywać ich zbyt często, gdyż wtedy ewentualne prowizje od przelewów mogą nam "zjeść" znaczną część uzyskanych odsetek.
Zarządzanie kontem oszczędnościowym, w tym zlecanie przelewów, jest zwykle możliwe w taki sam sposób, w jaki obsługujemy nasze konta osobiste w bankach - tj. poprzez bankowość internetową, telefoniczną lub fizyczne wizyty w oddziałach, przy czym przelewy zlecane przez internet są zwykle obciążone najniższymi kosztami.

Jak założyć konto oszczędnościowe przez internet?
Założenie konta online jest proste i odbywa się w taki sam sposób, jak założenie zwykłego konta w banku. Po złożeniu wniosku przez internet albo potwierdzamy zawarcie umowy przelewem weryfikacyjnym z innego banku albo czekamy na kuriera, który przywiezie nam umowę do podpisania.

Czy trzeba zakładać także konto osobiste?
To zależy od banku. W niektórych bankach można spokojnie założyć samo konto oszczędnościowe - wtedy będziemy mogli wykonywać przelewy pomiędzy naszym kontem osobistym w jednym banku a kontem oszczędnościowym w innym banku. Jest to często korzystne z tego względu, że konta oszczędnościowe są zwykle darmowe, a w przypadku kont osobistych nie zawsze tak jest. W innych bankach konto osczędnościowe można założyć tylko w pakiecie z kontem osobistym (ROR) - wtedy warto sprawdzić, czy konto to jest bezpłatne albo jakie warunki trzeba spełnić, aby było ono darmowe. Jeśli bowiem nie mamy wysokich oszczędności, może się okazać, że spora część uzyskanych odsetek na koncie oszczędnościowym może zostać skonsumowana przez opłaty obarczające konto osobiste.

=> wróć do porównania kont, by wybrać i założyć konto online